Jeśli jesteś przedsiębiorcą i do oznaczania swoich produktów lub usług posługujesz się własnym, określonym oznaczeniem z pewnością zainteresuje Cię ten artykuł. Opisujemy w nim korzyści jakie niesie ze sobą rejestracja znaku towarowego.

Przede wszystkim zarejestrowany znak towarowy podlega ochronie prawnej. Oznacza to, że nikt inny, poza osobą która dokonała rejestracji nie może oznaczać towarów danym znakiem. Dotyczy to oczywiście wyłącznie towarów i usług, dla których zarejestrowany został znak i konkretnego terytorium. Dzięki temu zyskujesz więc swego rodzaju monopol, a Twoje wyroby kojarzone są tylko z Tobą jako ich wytwórcą.

 W praktyce sam fakt zarejestrowania znaku jest niezwykle skuteczną bronią przeciwko wszelkim naruszeniom. Często przychodzą do nas klienci, którzy skarżą się na posługiwanie się identyczną albo podobną nazwą czy symbolem w celu oznaczania innych towarów, przede wszystkim w Internecie; na przykład sprzedają podobne towary pod tym samym znakiem na Facebooku lub innej domenie zawierającej w nazwie nasze oznaczenie. Jest to oczywiście działanie bezprawne i wówczas wystarczy okazanie się dowodem zarejestrowania znaku, a takie strony internetowe w mgnieniu oka zostają usunięte. Rejestracja jest więc elementem niezbędnym, by ograniczyć nieuczciwą konkurencję i móc wyegzekwować swoje prawa.

Gdy stajesz się właścicielem znaku, zyskujesz pewność, że nie naruszasz praw innych. Nie narażasz się na ryzyko, że ktoś inny zarejestruje jako pierwszy ten sam znak, a Ty zostaniesz wezwany do zaprzestania naruszeń w postaci posługiwania się tym oznaczeniem. Wówczas zostałbyś zmuszony do zmiany oznaczenia, co narażałoby Cię na znaczne koszty i utratę zdobytej już rozpoznawalności na rynku.

Ponadto zarejestrowany znak staje się reklamą samą w sobie. Gdy wyrobiłeś sobie określoną renomę, nie może funkcjonować ona bez oznaczenia, które będzie się jednoznacznie kojarzyło z określonym przedsiębiorcą. Znak towarowy wyraża więc stałe właściwości produktów, ich jakość, jednoznacznie kojarzy się z określonym wizerunkiem i wzbudza zaufanie. Po zarejestrowaniu znaku masz prawo umieszczać obok niego symbol ®, co dodatkowo zwiększa prestiż. Nierzadko to właśnie sam znak towarowy sprawia, że klient sięga po określony produkt.

Posiadając zarejestrowany znak i określoną renomę możesz korzystać z oznaczenia w sposób zarobkowy i zacząć udzielać płatnej licencji, sprzedać go czy wliczyć w kapitał zakładowy spółki.

Zastanawiasz się ciągle, czy warto zarejestrować znak towarowy? Odpowiedź jest jasna. Jeśli masz wątpliwości, czy Twój znak nadaje się do rejestracji, zachęcamy do skontaktowania się z nami w celu uzyskania indywidualnej porady. Udzielamy także kompleksowej pomocy prawnej w zakresie rejestracji znaku.

 

    Masz pytanie?

    Zapytaj prawnika o darmową wycenę


    padlock